Životopis s fotografií nebo bez?

Patří fotografie do životopisu, nebo je naopak její vložení zásadní chyba? To je otázka, kterou si klade velká část uchazečů o zaměstnání. Odpověď není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak se tedy rozhodnout, jestli použít životopis s fotografií?

životopis s fotkou1. Nevěřte návodům na internetu. Hlavně ne těm, které nabízí jednoznačnou odpověď.

Životopisy s fotkou mají své zastánce i odpůrce, na jednoznačné odpovědi se neshodnou ani personalisté mezi sebou. Rovnou ale zapomeňte na všechny články a rady, které přináší absolutní a podložené řešení této otázky. Důvod je prostý – toto řešení neexistuje. Zkuste si vybavit situaci, kdy je fotka v životopisu nutná a kdy je naopak nevhodná. Zřejmě nebude problém ani jednu vymyslet.

2. Je vzhled primárním aspektem Vašeho povolání?

Jak bylo naznačeno výše, lze si snadno představit situaci, kdy je fotka žádoucí. Pro pozice v modelingu, médiích či třeba fitness centru je atraktivní vzhled nutností. U některých pozic je možné, že vzhled nehraje primární roli a nemusí se Vám líbit, že zaměstnavatel preferuje atraktivnějšího kandidáta. Jde však spíše o jeho volbu, ve svém salonu krásy byste jistě také chtěli reprezentativní obsluhu.

životopis s fotografií

3. Vyžaduje zaměstnavatel životopis s fotografií?

Jde-li o přímý požadavek agentury či potenciálního zaměstnavatele, fotografii přiložte. Pokud nemáte dostatečně kvalitní, nechejte se vyfotit a pošlete životopis až s kvalitní fotografií. Ačkoli existují názory, že má smysl poslat CV bez fotografie i na místa, kde to vyžadují, nevyplácí se to. Pokud je vaše fotka žádaná a požadavek nesplníte, dostáváte se do velmi nevýhodné pozice.

4. Raději žádná než špatná.

Naprosto klíčovým aspektem je technická kvalita a kompozice fotografie. Vhodné jsou standardní portréty či business fotografie. Pokud nejste mimořádně vybavení a nadaní, sami kvalitní fotografii neuděláte. Profesionál by Vás měl nejen vyfotit, ale také vybrat vhodný snímek a ten následně upravit. Výjimkou může být netradiční životopis pro kreativní pozice – zde může dobře vypadat i fotografie celého těla nebo stylizovaný portrét. Takovýto životopis ale musí projít rukama grafika.

5. Když fotografie uškodí…

Pokud máte fotografii v CV nekvalitní nebo nevhodnou (z párty, eroticky laděnou, z dovolené), je jasné, že uškodí. Buďte však opatrní, může se stát, že s fotkou v obleku, na které působíte křečovitě, na určité typy zaměstnavatelů dobrý dojem neuděláte. Jde tedy o balancování na tenké hraně, zda fotku zvolit, jakou zvolit, nebo jestli raději nepřikládat žádnou.

6. Takže raději žádnou?

Když shrneme všechna rizika z předchozích bodů, mohlo by se zdát, že fotku raději nepřikládat. Píšeme tu, že musí být perfektní, musí se hodit k vybrané pozici a ještě se musíte trefit, protože i formální fotka výjimečně zapůsobí negativně.
Opak je ale pravdou. Pokud s ohledem na vše ostatní citlivě zvolíte a přiložíte fotografii, máte obvykle výhodu. Stále existuje velké množství zaměstnavatelů a personalistů (včetně největších českých hráčů), kteří se podívají napřed na životopisy s fotkou. Pokud mezi nimi nenajdou nikoho vhodného, až potom se přesunují na životopisy bez tváře. Jak zmínil Rob Ashgar pro magazín Forbes, největší kritici používání fotek v CV mají často svoji vlastní fotku pod článkem, ve kterém vypočítávají její nevýhody.

[sociallocker id=“760″]
Tip: přečtěte si více o aktuálních trendech na zahraničních zdrojích například zde, zdezde a udělejte si vlastní názor. Rádi Vám vytvoříme zajímavý životopis s fotografií i bez.

[/sociallocker]

Nejste si jistí, jestli poslat životopis s fotografií? Rádi Vám poradíme, případně pro Vás fotku upravíme.
Chci zkonzultovat fotografii

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *