Jak probíhá pohovor v Apple?

Pustili jsme se do největší výzvy pro grafický životopis a rozhodli jsme se ho poslat do firmy, která se již přes 9 let pyšní titulem nejobdivovanější firma světa. Od roku 2013 jde také o nejhodnotnější současnou značku. Zároveň ale platí, že je statisticky snažší dostat se na Harvard, než získat místo v Apple.

Náš životopis uspěl a zaručil nám vstup do prvního kola pohovoru. Jak tedy pohovor v Apple vypadá?

Kult nakousnutého jablka

Společnost Apple sídlí v Kalifornském Cupertinu byla založena v roce 1976. Konkrétně v této garáži:
Jak se dostat do Apple
Každý, kdo tento článek právě čte, zná alespoň některé Apple produkty. Vzhledem k úspěchu společnosti a exkluzivitě je mnoho procesů, včetně přijimacího, zahaleno tak trochu tajemstvím. Mnozí dnes Apple označují více za kult než jen značku, mnozí jeho produkty milují a mnozí nenávidí. Otázku, jestli jsou Apple výrobky nejlepší dnes nerozlouskneme. Podělíme se ale o to, jak probíhá pohovor.

Apple kariéra

Veškeré pracovní nabídky kariéry v Apple pro celý svět jsou k dispozici online na stránkách http://www.apple.com/jobs/. Zde si může kdokoliv vytvořit profil, nahrát životopis ve formátu PDF, projít si dostupné pozice a přihlásit se do výběrového řízení. V Applu je známo, že samotné naplnění základních požadavků na pozici je jen začátek. Životopis musí vystupovat z řady a věřte, že je z čeho vybírat.

Kde má Apple pohovory?

Pokud si myslíte, že pohovor probíhá na prodejně, jste vedle. Po více než měsíci čekání na můj e-mail přišla zpráva s pozvánkou na přijímací pohovor, včetně místa a možnosti zvolit si ze dvou nabízených termínů. Pohovory se odehrávají v lobby jednoho z nejvýznamnějších hotelů ve městě.
Pohovor v Apple

Uvítání jako z filmu

Krátce po té, co jsme se všichni sešli (bylo nás asi 15), přišel usměvavý manažer a odvedl nás do promítací místnosti. Tam na nás čekalo 7 stávajících zaměstanců a přivítali nás neskutečně energickým potleskem a křikem, což byla gratulace a povzbuzení do samotného průběhu pohovoru. V podobné náladě a energii se neslo celé první kolo přijímacího řízení. Nejprve jsme podepsali smlouvu o mlčenlivosti ohledně citlivých informací, týkajících se klíčových strategií či připravovaných produktů, které bychom se mohli v průběhu dozvědět. Pak jsme již byli rozděleni do dvojic a před ostatními představovali vždy druhého z dvojice.

[sociallocker id=“760″]

Šílené pohovory a nesmyslné otázky, jako „Kolik je v Chicagu ladičů pián“ či „Proč má tenisová míček chlupy?“ nečekejte. Ukazuje se, že moc nepomáhaly a velké firmy od nich ustupují. Já se s nimi alespoň nesetkal. Doba výstřelků Steva Jobse je nahrazována efektivnějšími metodami, které jsou potřeba ruku v ruce s rychlým růstem a expanzí firmy, které se stále daří růst.

[/sociallocker]

Průběh přijímacího řízení

Jak probíhá pohovor v Apple?Sešla se velmi pestrá skupina lidí, od mladých studentů a doručovatelů pizzy až po absolventy tří vysokých škol či zkušených IT prodejců – seniorů. Všechno tohle jsem se ale dozvěděl při povídání před pohovorem, na samotném pohovoru se školy či zkušenosti neprobíraly vůbec. Zajímavé je, že na relativně různé typy pozic se koná jedno výběrové řízení a pozice se určuje později, dle výsledků a preferencí. První kolo pohovoru v Apple je formou assesment-centra. V první části byl kladen důraz hlavně na představení společnosti a manažerů, kteří vedli pohovor, vize, jednotlivé pracovní role a související otázky. Dále se pokračovalo otázkami do davu, ale zejména modelovými scénkami, hraním rolí a diskuzí.

Ani jednou se nestalo, že by na otázku někdo nechtěl odpovědět, nebo že by snad museli manažeři vyvolávat, kdo bude scénku předvádět jako první. Všichni uchazeči byli natolik motivovaní, že vedení mělo obvykle problém zjistit, kdo se v lesu rukou hlásil mezi prvními.

Práce v Apple se opravdu liší

Na rozdíl od většiny retailu se prodej nestaví na první místo, alespoň to bylo v úvodním kole zdůrazňováno. Samotní specialisté nejsou hodnoceni za prodej a nemají se snažit zákazníkovi prodat maximum. Důraz je kladen na výjimečný osobní kontakt, naladění na vlnu zákazníka, pomoc a docílení pocitu spokojenosti, ať už si něco koupí nebo ne. A to i u technicky zaměřených pozic.

Věděli jste, že technik, který opravuje v Apple notebooky, má vyhrazeno 50% pracovní doby na komunikaci se zákazníky a samotné opravy dělá až odpoledne?

Apple kariéra

Benefity jsou dechberoucí

„Poručík Dan mě přiměl investovat do nějaké ovocnářské firmy. A pak mi jednou volal, že už se nikdy nebudeme muset starat o peníze. A tak jsem řekl, to je dobrý! O jednu starost míň.“ Forrest Gump

Mimo velmi zajímavé platové ohodnocení Apple poskytuje svým zaměstnancům soukromého lékaře a zubaře, což je v Británii otázka opravdu ohromného množství finančních prostředků. Mezi další nejzajímavější výhody patří výrazné slevy na Apple produkty a hlavně možnost nákupu akcií za snížené ceny. Zejména ve starší generaci je hezká řádka zaměstnanců, kteří se díky akciím zařadili mezi dolarové milionáře.

Jak pokračují další kola

V závěru první fáze se nikdo nedozví jak si stál. Buď bude pozván na další kolo pohovoru, nebo se to nedozví vůbec, protože Apple feedback nedává. Držte nám palce a možná se podělíme i o to, jak vypadalo druhé kolo.

Zkuste to i vy!

V České republice působí mnoho firem, u kterých můžete nalézt práci snů. Zkuste to! Naše životopisy obstály v nejtěžších zkouškách a snadno dostaneme na zajímavý pohovor i Vás. Pak už stačí zapůsobit a ukázat, že ve vás něco je.

Nezávazně objednat životopis

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *