Europass CV – ano či ne?

Za posledních pět let se rozrostl trend posílat životopis ve formátu Europass. Je to vhodná volba a co si o tomto CV myslí personalisté?

Co je Europass?

Europass je projektem Evropské Unie, který si klade za cíl sjednotit tento dokument na Evropské úrovni. V tomto článku si ukážeme, že evropský životopis může mít v některých případech výhody, ale nevyhneme se kritice. Když zvážíme všechny nevýhody, doporučujeme se evropské šabloně životopisu obloukem vyhnout, pokud ji použít nemusíte.

Takto vypadá vzor Europassu:

europass životopis

Proč nepoužívat Europass?

Důvodů je hned několik. Životopis EU se stal běžnou šablonou, která obsahuje potřebné informace, ale je tak častá, že neplní svůj hlavní účel, tedy vyniknout mezi ostatními životopisy. S tímto problémem bojují všechny životopisy z šablon a generátorů, „euro životopis“ je tím však postižen nejvíce. Dalším problémem je zbytečně komplikovaná a ne zcela přehledná struktura šablony. Není žádná legrace vše správně vyplnit ve Wordu a jestli jsou přiložené instrukce přínosné, posuďte sami.

Co na to personalisté?

Zeptali jsme se dvou personalistů, co si o Europassu myslí. První byl zdrženlivý, ale spíše neutrální:

Jde o častou šablonu, patří mezi životopisy, které chodí nejčastěji. Určitě ničím nenadchne, ale alespoň jsou tam všechny podstatné informace.

Seniorní personalistka z jedné z největších personálních agentur už ale byla kritičtější:

Když přijde Europass, ani ho nečtu, pokud nemusím. Chodí jich asi 50 denně, nemáme moc chuť je číst. Přečtu si nejprve ostatní a když nikdo neodpovídá požadavkům, jdu se prokousávat Europassy.

Euroapss životopis ke stažení

Pokud přesto chcete vyplnit vzor evropského životopisu, například proto, že to pozice výslovně vyžaduje, zde jsou k dispozici šablony ke stažení včetně vzorového manuálu. Verze doc je určená primárně pro Microsoft Word, verzi odt můžete editovat i v bezplatném kancelářském balíku OpenOffice. Zvažte před otesláním, zda nebude lepší použít formát pdf (jak ho vytvořit z níže uvedených vzorů, zjistíte v tomto článku).

Stáhnout Euro životopis – vzor doc
Stáhnout Euro životopis – vzor odt

Jak vyplnit Europass – Instrukce ke stažení

Odkazy na šablony míří přímo na stránky Evropské Unie, máte tak jistotu stažení oficiálních a aktuálních dokumentů.

Můžete si také vyplnit generátor: evropský formulář životopisu

Buďte originální

Pokud právě píšete životopis a nehlásíte se do úřadu EU, evropský formát životopisu spíše vynechejte. Zkuste si projít články na našem blogu a vložte do něj trochu originality, aby zafungoval. Rádi Vám životopis zdarma zanalyzujeme, nebo profesionálně napíšeme.

Nezávazně objednat

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *